Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tjabo: záznamy ze záchranářských tréninků (plochy)

A proč právě plochy?

leden 2011-povídání ze složených 16ha CARDA testů

podzim 2010:

na procházce náhodný nález pohřešované osoby (a to cadaver cvičíme teprve od konce léta...)

pátrání po pohřešovaném muži na Rokycansku, více zde

20.6.2010, Pardubice-Dubina:

1) Martina na stromě, zarostlejší terén. Super. Mě Tjabák po těch dvou dlouhých hledání přijde snad ještě nabuzenější než předtim (což jsem netušila že ještě jde).

2) Poloodbíhačka na Martinu, pár prázdných revírů, poté se dostal na cestu, která nejspíš i za bezvětří stahovala pach, po malé chvilce se vrátil do lesa a šel už na jistotu (navětření min. 40 m). Paráda.

18.6.2010, taktické cvičení IZS HK Rybná nad Zdobnicí:

1) Noční hledání, těžce prostupný prostor v prudkém svahu, cca 300 x 100 m, nalezena skupinka dvou osob, navětření na cca 40 m, povětrnostní podmínky nulové.

2) Zbylo nám spousta odměn, takže cca 30-ti kroková odbíhačka na cizí osobu.

16.6.2010, ZÁCHRANA 2010, součinnostní cvičení IZS PK Horní Jelení:

1) Prohledání prostoru cca 400 x 300 m, bez nálezu (nepočítám-li vzdálení se od Kláry-navigátora, čehož Tjabák zneužil a hned si ji vyštěkal). Při přesunu k dalšímu prostoru pátrání ukončeno.

2) Domluvený policajt postavený do lesa se spoustou odměn.

7.6.2010, Stéblová:

1) Dlouhá odbíhačka na chodícího Roberta.

6.6.2010, Lázně Bohdaneč:

1) Hodně krátké hledání stojící Zuzky.

2) Poloodbíhačka na Janu chodící za potokem.

3) Hodně dlouhá odbíhačka na Zuzku na stromě, pod kterým bylo spoustu stopiček.

4.6.2010, Dvakačovice:

1) Lucka na stromě, asi 1,5m, Tjabák se nejdřív pěkně vytrestal stopičkou, pak se vrátil, vyštěkal si Kláru s Milenou, které stály necelé 2 m vedle mě (takže byly úplně jasně ztracený a nějaký maso se z nich taky vysypalo), když jsem ho vyslala proti větru, tak si našel i Lucku (povedl se mi další kousek - neviděla jsem na něj, tak jsem si ho zavolala...pár vteřin na to začal značit - naštěstí už má v hlavě priority srovnaný ;-P).

2) Abych nasadila dnešnímu tréninku korunu, poslala jsem Milenu do lesa, že si uděláme navětření. Jenže než došlo na hledání, tak se vítr úplně obrátil a já potřebovala žábu pouštět odjinud...jenže ještě vědět odkud, že, když jsem netuchala kde mám osobu. Poté co Tjabák prohledal kus lesa před námi se dostal do správný větro-pozice na to, aby zjistil že si Milena dřepí kousek vedle nás, což bylo pro všechny překvapení, jelikož o ní nikdo nevěděl...ale tak i to je dobré občas vyzkoušet :-).

31.5.2010, Nemošice:

1) Navětření osoby na kterou jsme dříve neštěkali, jako bonus osoba schovaná za plotem, takže se k ní nebylo možné dostat. Pěkné.

2) Odcházečka na chodící a ječící Kláru (nějak se jí to ječení zalíbilo :-P).

30.5.2010, Trpišov:

1) Jana na výšce, cca 1,5 m (spadlý strom, tudíž bez stopy vedoucí přímo pod ní). Bylo to myšleno jako krátké a jednoduché...jednoduché to bylo, potom co jsme se po prohledání min. ZTV1 hnusného terénu dostali k výšce ze správné strany. Jó kdybych nebyla debil...ale jinak žabopráce dobrá :-).

2) Odbíhačka na skupinku 2 stojících osob. Něco tak krátkého a jednoduchého, aby to prostě muselo zůstat krátké a jednoduché.

29.5.2010, Hradec Králové:

Obrazek

1) Prostor 400 x 400 m, bezpamlsková osoba, doba hledání cca 40 min, navigace Martin. Včetně pěších přesunů a čekání...více snad dodám. Ale dle hodnocení...dobré to bylo. Práce psa určitě, já tam mám ještě pár drobných detailů ;-).

26.5.2010, Přelouč:

Na tenhle trénink se mi kvůli očekávanému sobotnímu delšímu hledání nechtělo dávat nic těžkého, tak jsem se rozhodla ho věnovat nestandartnímu chování figurantů ;-).

1) Odbíhačka, Klára dřepící, poté co Tjabák přiběhnul a začal štěkat se Klára zvedla a začala odcházet pryč, což Tjabák neřešil a vydal se stále řvoucí za ní, tak učinila jemné pokusy o jeho odehnání - když ani to nezabralo, tak nezbylo nic jiného než mu dát výborný syrový kuřecí hřbet.

2) Poloodbíhačka, Klára volně stojící, poté co přiběhl Tjabák a začal štěkat tak i ječící :-).

23.5.2010, Hradec Králové:

1) Hledání Lenky ve výšce min. 2m na posedu, moc hezké (pěkné navětření i okamžité vyřešení samotné vejšky).

2) Poloodbíhačka na ztracenou Lukáškovic rodinku (2 dospělí+dítě). Čím víc lidí se najde najednou, tím víc krabiček a odměn za jedno štěkání, takže no problem :-).

19.5.2010, Opočínek:

1) Hledání Kláry na stromě, pěkné, natáhnul si ji docela z dálky, i když mu dalo chvilku práce se k ní dopracovat.

2) Motivačka, poloodbíhačka na Lucku. Nadšení dobrý, akorát si pacholek neodpustil stopičku...můj problém, když ho nechám koukat jakym směrem osoba utíká...

15.5.2010, Trpišov:

Obrazek

1) Hledání cizí bezpamlskové osoby, prostor cca 250 x 250 m. Jelikož byla nalezena moc brzy, osoba přesunuta na konec terénu. 3 terény vedle sebe, 3 týmy hledali současně. Jedna z ´generálek´ na červnové cvičení.

2) Posunutá osoba byla krásně navětřena (asi na 120m) a nalezena ještě dřív než poprvé :-).

Více snad dodám.

10.5.2010, Nemošice:

1) Krátká jednoduchá odbíhačka na hodně chválící Hanku (aneb spoustu žrádla za nic ;-P). Jelikož jsme poslední dobou měli hodně cizích osob, které Tjaba nepochválí (nebo jen minimálně), tohle byla vyloženě motivační odbíhačka, aby byl žába na víkend extra fit :-).

9.5.2010, les za Ostřešanama:

1) Krátké hledání skupinky dvou 8-letých cizích dětí. Označení super :-).

2) Krátké hledání výšky (asi 1 m) na cizí osobu. Pěkné.

3) Odbíhačka na louce na vehementně chodící a točící se Kláru.

8.5.2010, Přelouč:

1) Krátké hledání skupinky dvou ´dětí´ (8 a 15 let), pěkné, označení vůbec neřešil :-).

2) Poloodbíhačka na Lenku procházející se po cestě (20 kroků tam, otočit se, 20 kroků zpátky...). Začátek dobrý-Tjabo hledal, našel, začal hezky vyštěkávat-jenže pak Lenka udělala čelem vzad a Tjabo zůstal stát na místě jak zmrazenej, štěkal a střídavě koukal na Lenku a na nás, nechápaje co se děje...

3) Oprava, krátká odbíhačka na Lenku chodící po cestě a dělající čelem vzad.

6.5.2010, Pardubice-Dubina:

1) Krátké hledání Martiny. Já to vymyslela nějak, žába si to udělal po svym, ale v podstatě taky dobře...

2) Pěkné navětření - sice jsem chtěla aby Tjabo alespoň chvíli hledal, ale po vypuštění si Martinu vzal skoro napřímo :-).

3) Martina v díře, já nevěděla kde. Opět práce asi tak na necelé 2 minuty...

3.5.2010, Nemošice:

1) Pěkné navětření osoby v celtě, na kterou jsme ještě neštěkali (aneb opět se ukázalo, že má Klára pravdu, jelikož odkud jsme šli, tak jsem si myslela že není možný, aby si ji Tjabák natáhnul, když to ´foukalo´ jinam). :-)

2) Lucka necelé 2m na stromě v docela těžce prostupném roští. Nejdřív žába učinil (naštěstí) neúspěšný pokus o stopičku, pak si ji ale natáhnul a pěkně dohledal.

3) Odbíhačko-odcházečka na Helču procházející se po cestě - po vypuštění psa by si to neznalý mohl splést s hladkým zadržením, avšak u osoby to bylo pěkné, bezkontaktní vyštěkání ;-).

2.5.2010, Nekoř:

1) Kratší hledání se schovanou cizí stojící osobou, já nevěděla kde je. Pěkné.

2) Kratší hledání, osoba na kterou jsme předtím nikdy neštěkali schovaná v bunkru. Tjabo ji začal značit zvenku pod oknem, v rámci získání odměn jsem mu po pochvale ukázala cestu dovnitř.

3) Odbíhačka na Kláru, nácvik nezvyklého chování osoby. Klára nejprve dřepěla, po pár štěkách se s vyděšeným výkřikem zvedla, posléze jemné pokusy o odehnání psa. Tjabo se nedal ;-).

30.4.2010, Libštát:

1) Motivační odbíhačka na volně stojící mamku, aby žába pochopil že i ti se můžou hledat, především pro možné budoucí použití členů rodiny jako figurantů na hledání.

28.4.2010, Přelouč:

1) Tjabův soukromý trénink. Tak si jedem na kole, Tjabo zmizí do křoví a začne štěkat...současně se z křoví ozve ´uááááá´ a vynoří se hlava. Nějaká paní tam byla čůrat. Tjabo začal (až moc) spolehlivě vyštěkávat a tak se mi odvolání podařilo až na nějaký 4-5 pokus. Posléze mi bylo vyčítáno, že jsem si ho odvolala a u osoby neodměnila...to se jim to řiká ;-).

26.4.2010, Dobříkov a okolí:

1) Odbíhačka na Martinu, měla s sebou i silky teriérku Terku. Psa navíc u hledané osoby žába vůbec neřešil.

2) Pěkné navětření Martiny (tentokrát bez psa), které jsem za daných povětrnostních podmínek opravdu nečekala.

23.-25.4.2010, SURVIVE! (Žďárské vrchy):

1) Pátek, kolem půlnoci (noční trénink), louka u Daňkovic (prozatím bez krav :-D), pokus o navětření. Podmínky byly bohužel tak ideální, že si Tjabák nejspíš natáhnul už stopu, po které potom Lucku dohledal. Pacholek.

2) Louka u Daňkovic, kolem půlnoci, oprava navětření. Tentokrát s pomocí vysílaček a neustále kontroly větru vymyšleno tak, že stopa vedla z úplně druhé strany. Moc hezký :-).

3) Les u hradu Štarkov, sobota dopoledne, navětření Jany.

4) Lisovská skála, sobota odpoledne. Navětření Miloše, úplná eliminace příchozích stop (Miloš šel z cesty rovně a pak doleva, žábu jsem si vzala po cestě dozadu a pustila ho po cestě zpátky odkud jsme přišli, aby dřív než na stopování dostal možnost na navětření. Tjabo o něm věděl už když jsme procházeli po cestě poprvé na vodítku, takže po propuštění na hledání si ho už jenom pěkně vyzobnul). Moc pěkný :-).

5) Pod Devíti skalama, neděle ráno. Hledání setsakramentsky vysoké výšky na skále (4-5m?). Na samotném hledání se trochu podepsala celovíkendová únava, ale jakmile se Tjabák dostal do míst, odkud si Zuzku mohl navětřit, tak bylo samotný dohledání moc hezký :-).

6) Zkamenělý zámek, neděle odpoledne. Hledání odchycených turistů - nějaká cizí rodinka (2 dospělí + 2 děti), volně sedící na skále, zaměřené především na označení. Hned ze začátku mě Tjabo mírně nakrknul, protože musel vyžrat salám co zbyl na zemi po Samovi, posléze doběhl k rodice a...ticho. Jsem si říkala, že to je divný, kdyby je nechtěl označit, tak by je tam nechal a šel hledat dál, místo aby u nich stál a vrtěl ocasem...chvilku jsem čekala a najednou se Tjabák zcela suveréně rozštěkal. Došlo k mírnému informačnímu omylu a jakmile k lidem Tjabo doběhnul, okamžitě dostal vyžrat krabičku plnou masa...a jakmile sežral odměny, tak začal značit :-D. Takže nakonec mi udělal docela radost, jak to sám dořešil. U nás je totiž vyžrání krabičky symbolem pro konec, takže by mu ani nemohlo být vyčítáno, kdyby se sbalil a odešel.

18.4.2010, Trpišov a okolí:

1) Nácvik dlouhého navětření na louce, skupinka dvou osob na které jsme ještě neštěkali-Klářin soused se svou malou dcerkou.

2) Jiná louka, opět dlouhé navětření, skupinka dvou osob-Klára s malou Míšou.

12.4.2010, Nemošice:

1) Hledání Martiny, původně pokus o navětření, avšak podmínky velmi bídné.

2) Klára na stromě, s vydrážděním, avšak neviděl kam jde.

3) Odbíhačka, Klára v kanále uprostřed louky.

11.4.2010, Hradec Králové a okolní lesy:

1) Moc pěkné relativně dlouhé navětření z cesty, skupinka dvou osob - Kuba, na kterého Tjabo ještě neštěkal + Zuzka.

2) Výška, Zuzka asi 1,5m na stromě, navětření pěkné, s dohledáním trochu problém, ale poradil si sám.

5.4.2010, okolí Karlštejna:

1) Samovolné označení Františka v podzemní štole - šli jsme s Klárou koumat kam až ten tunel vede, při zpáteční cestě jsme potkali Franiška ležícího v rohu...Tjabo k němu čuchnul a chtěl odejít, ale v tom mu samovolně docvaklo, že by ho mohl zkusit vyštěkat. Vyplatilo se mu to :-).

2) Klára v odbočující chodbičce podzemní štoly. Tjabo skončil asi v 1,5 metru hluboký díře u který Klára seděla (doteď nevim, jestli tam spadnul, nebo skočil schválně) a odtamtud jí vyštěkal.

3) Zuzka v podzemní štole, tentokrát bez děr a s protahujícím vánkem.

4) Odcházečka (běhu po tomto výletě už nebyla lidská část schopná) u nádraží v Srbsku - Klára jako figurant chodící po cestě.

Bude doplněno...